Proč si chránit vlastní sluch?Protože vám ho už nikdo nevrátí.

Poměrně striktní nadpis jsme použili zcela záměrně. Málokdo si totiž uvědomuje, že se častým poslechem hudby nahlas, navštěvováním koncertů, případně prací na místech s vysokým hlukem, pomalu ale jistě připravuje o sluch. Šance, že si my sami všimneme zhoršené schopnosti slyšet, je téměř nulová. Až naše okolí je tou hybnou silou, která nás donutí uvědomit si, že sluch už není to, co býval. Přitom je poměrně snadné chránit si ho.

Prevence, základ všeho.

První krok k tomu, aby nám náš sluch i po letech umožnil slyšet trávu růst, je chovat se k němu s respektem a s vědomím, že stejně jako téměř vše na našem těle, i sluch se časem začne zhoršovat. Můžeme subjektivně stále slyšet dobře, objektivně to ale bude vždy horší než v mladém věku. A abychom slyšeli co nejdéle co nejlépe, je třeba sluch chránit, pečovat o něj. My vám nyní povíme, jak na to.


Čím vyšší hlasitost, tím rychleji dochází k poškození sluchu

OSHA pro ochranu našeho sluchu

OSHA, neboli Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, se zabývá mimo jiné maximálním hlukem na pracovišti, kterému může být zaměstnanec vystaven. Kromě samotné hlučnosti tato agentura také stanovuje, jak dlouho a při jaké hlasitosti může člověk v daném prostředí pracovat.

Při hluku 95 decibelů byste tak v daném prostředí neměli být déle než 5 hodin, poté již dochází k poškození jemných vláskových buněk ve vašem uchu. Pro zajímavost, této hodnoty dosáhnete například při zkoušení se svojí kapelou zcela bez problémů.

Tím jak roste hlasitost, tím se také zkracuje doba, po kterou byste jí měli být vystaveni. Už při hluku 105 dB, který je běžný v barech s živou hudbou, byste měli toto prostředí změnit za tišší po necelých 40 minutách. A ruku na srdce, málokdo chodí do baru na půl hodinky.

105 dB se také bere jako takzvaný práh nepříjemnosti. Nad touto hranicí již spousta lidí vnímá zvuk jako bolestivý a nepříjemný. Stále to ale není nic proti tomu, kdybyste stáli třeba uprostřed pochodového orchestru bez jakékoli ochrany uší. Zde je kritická jakákoli doba – jako mezní se bere čas 4 vteřiny. Hluk v takovém případě totiž může dosáhnout až 125 dB. Pro porovnání: 125 dB je hlasitost, jako kdyby vám někdo u hlavy vystřelil z děla. A to už bolí hodně.


Vláskové buňky jsou smyslové buňky v uších zodpovídající za příjem sluchových podnětů


Co a jak nám poškodí sluch?

Sluch je velmi citlivý smysl. Pokud jej tedy vystavíte nadměrnému hluku, dochází k jeho pomalému poškozování. Pokud je hluk „pouze“ nadměrný, má většinou na náš sluch dopad pouze dočasný. Jistě znáte pocit, kdy jdete z koncertu a šumí vám v uších, případně chvíli slyšíte hůře. Poškozené nervové spoje v uchu mezi vláskovými buňkami a vnitřním uchem v takový moment nepřenášejí požadované informace o zvuku okolo nás. Regenerace těchto spojů může trvat pár hodin, ale také klidně několik dní. S přibývajícím věkem se navíc regenerace zpomaluje.

Horší je to v momentě, kdy je zvuk velmi intenzivní či dlouhotrvající. V takovém momentě se nejenom poškozují nervové spoje, ale přímo umírají vláskové buňky. Extrémně hlasitý zvuk je pro ně poprava a naše tělo neumí mrtvé vláskové buňky nahradit. V takovém okamžiku se nám zhoršuje sluch. Čím méně vláskových buněk v uchu zbývá, tím hůře slyšíme. Přenos zvuku z vnitřního ucha, kde se vláskové buňky nachází, je směrem k sluchovému nervu trvale poškozen, jelikož informací se přenáší méně.


Sluch nevratně poškozují při vysoké hlasitosti i sluchátka při poslechu hudby z mobilního telefonu


Jak poškození předejít?

Ve většině případů se stačí vyvarovat velmi hlasitému prostředí. A i když si to většina lidí neuvědomuje, hlasité prostředí je pro naše uši také běžný poslech hudby přes sluchátka. Některé mobilní telefony při prvním puštění hudby a naší snaze mačkat „volume up“ varují na displeji hláškou, že požadovaná a vyšší hlasitost již může náš sluch poškodit Přesto naprostá většina uživatelů toto varování přeskočí; navíc ještě s tím, aby ji mobil příště nezobrazoval. Kromě možnosti ztlumit zvuk je tu také možnost zakoupit si špičková sluchátka nebo špunty do uší. Proč, když už svá sluchátka máte? A proč proboha špunty? Čtěte dále.

Špunty do uší Etymotic ER20-CCC-C

Špičkové, a přitom univerzální špunty do uší pro ochranu sluchu. Okolní zvuk dokáží utlumit až o 20 dB, přitom ale zachovávají jeho barevnost a čistotu. Díky speciálním akustickým rezonátorům uvnitř špuntů dochází k plošnému tlumení zvuku jakožto celku, bez nežádoucího potlačení pouze některých frekvencí. Metalový koncert nebo zkoušku kapely si tak užijete naplno, navíc s jistotou, že vašemu sluchu nehrozí žádné poškození.

 
 
 

 

 
 
 
Sluchátka Etymotic er4 PT 

Tato špičková sluchátka používají zvukaři, hudebníci, ale také audiofilové na celém světě. Jejich vývoj, který se opíral o nejmodernější sluchové výzkumy, navíc s ohledem na lékařskou diagnostiku, je předurčil, aby se staly celosvětovou referenční volbou in-ear sluchátek u řady profesionálů. Pochlubit se tak mohou absolutním utěsněním ucha, ale také nepřekonatelnou přesností frekvenční odezvy, která dosahuje 86 procent. Této hodnoty jiná in-ear sluchátka nedosahují, a vy tak budete mít jistotu špičkové reprodukce. Navíc – díky skvělému utěsnění – nemusíte mít hudbu tak nahlas, čímž chráníte svůj sluch.

 


Sluchátka Etymotic HF5 Cobalt

Perfektní sluchátka, která ve své třídě nabízejí nejpřesnější reprodukci zvuku a dokonalou izolaci od okolí. V cenové kategorii do 5 000 Kč se jedná o sluchátka s nejvěrnější zvukovou reprodukcí, jež dosahuje 85% přesnosti v celém zvukovém pásmu. Zvuková izolace dosahuje hodnot 35 až 42 dB, a jedná se tak o nejlepší izolaci na trhu, hudbu si tedy můžete vychutnat v klidu bez zbytečně vysoké hlasitosti. 8mm neodymové měniče se zároveň postarají o skvělou reprodukci hlubokých basů a křišťálových výšek.