JAK VYBRAT STRUNY PRO ELEKTRICKOU KYTARU

Vzhledem k velkému množství značek, materiálů a tvrdostí je na první pohled výběr strun tvrdý oříšek a mnoho lidí se při něm může snadno ztratit. Pamatujte, že vždy nějaký čas trvá, než najdete to pravé, a nebojte se experimentovat.

Různým hráčům vydrží struny různě dlouhou dobu. Většina profesionálů je mění před každým koncertem. Tím je zaručen nejlepší zvuk a stabilita ladění. Pro nás, hudební nadšence, je to však luxus, který si nemůže dovolit každý. Pokud máte agresivní pot a denně hrajete, může se stát, že struny začnou korodovat a ztrácet zvuk i po týdnu. Jinému naopak vydrží měsíc. V každém případě je dobré o struny pečovat, používat ochranné prostředky a po každém hraní je otřít hadříkem. Tím prodloužíte jejich životnost. Další možností je koupě potažených strun, které vydrží déle.

Kdy je obecně vhodné struny měnit? Pokud nástroj zní rozladěně, přestože jste vše zkontrolovali na ladičce, a ačkoli je seřízený, náhle vám jeho zvuk přijde jiný, bez dynamiky, tupější, je to znamení – vyměňte struny. Může se samozřejmě také stát, že nějaká struna praskne. Pokud máte sadu nataženou teprve krátce, vyměňte jen poškozenou strunu. Jsou-li ale na kytaře struny natažené delší dobu, je lepší vyměnit všechny. Nová totiž bude hrát lépe, hlasitěji než ty ostatní a nástroj nebude mít konzistentní zvuk.

Dalším znamením pro výměnu strun je to, že máte od hraní špinavé a prsty, které po strunách už nekloužou tak snadno, jako když byly nové. Mnoho lidí si také myslí, že pokud na nástroj třeba rok nehráli, struny budou stále v kondici. To je ale omyl. I na nepoužívaném nástroji je struna trvale pod určitým tahem, materiál je také ovlivňován vnějším prostředím a po určité době ztrácí zvuk, koroduje a struna může prasknout. Pokud se k hraní po dlouhé době vracíte, pořiďte si rozhodně novou sadu strun a nechte si kytaru seřídit. Dosáhnete tak mnohem vyššího komfortu.

Trojbalení strun pro elektrickou kytaru

Nejprodávanější sadou strun pro elektrickou kytaru je .010 -.046. Označení .010 znamená nejtenčí strunu a .046 strunu nejsilnější. Ostatní tloušťky v sadě jsou odstupňované tak, aby pnutí všech strun po celém hmatníku bylo vyrovnané. Ve standardním ladění je desítková sada ideální pro pohodlnou hru a dobrý zvuk.

Další populární sadou je .009 - .042. Na struny se hraje mnohem snáz, protože mají nižší tah, ale oproti tlustším strunám nemají tak plný zvuk, což nemusí být nutně na škodu, a někteří kytaristé to dokonce preferují. Nevýhodou tenkých strun může být menší stabilita ladění, zvlášť při razantní, silové hře, může se u nich také objevit nežádoucí drnčení o hmatník. Obecně se měkké struny doporučují spíše pro sólovou hru. Pro doprovodnou hru, riffy nebo podladění a také hráčům s velmi silným úderem doporučuji struny větší síly, jako jsou .011 -.048. Další možností je zakoupení tzv. hybridní sady, ve které jsou struny E, A, D o vyšší tvrdosti a struny G, B, E, měkčí. Hybridní sady tak umožní pohodlnou sólovou a doprovodnou hru nebo je využívají hráči, kteří preferují drop D ladění.

Při zkoušení různých tvrdostí strun a ladění je nutné mít vždy na paměti, že bude potřeba doladit intonaci, výšku strun a krk nástroje. Pokud se na to necítíte, vyhledejte pomoc kytarového technika.

Struny pro elektrickou kytaru se vyrábějí ze slitin oceli a různými typy vinutí. Nejběžnější je niklové, které nabízí nejvíce vyrovnaný zvuk. Vinutí ocelové je více výškové a cinkavé. Řada výrobců nabízí také struny potažené tenkou ochrannou vrstvou, díky které mají delší životnost a déle si zachovávají zvuk. Specifickou kategorií jsou hlazené struny, které mají jiný typ vinutí. Preferují je především jazzmani.

Detail strun

Každý výrobce strun používá různé typy slitin oceli, vynutí a potahů, takže pokud Vám vyhovuje určitá tloušťka strun a chcete zkusit jen něco jiného, stačí vyzkoušet jinou značku. Uvidíte, zda vám bude vyhovovat. Nejznámějšími výrobci jsou například Daddario, Dunlop, Ernie Ball a Elixir.

Pamatujte, že výběr nejlepších strun pro Vás je vysoce individuální a experimentální proces. Každý člověk je jiný, co vyhovuje jednomu, nemusí být pro druhého to pravé a někdy může chvíli trvat, než si to své najdete.  Je také běžné, že pro rozdílné nástroje nebo ladění, budete potřebovat jiný typ nebo tloušťku strun. Nebojte se tedy zkoušet a hledat to nejlepší pro Vás.