JAK VYBRAT KYTAROVÝ ZESILOVAČ

Kytarový zesilovač je srdcem zvuku. Jeho typ a zvukové možnosti budou definovat váš zvuk. Výběru zesilovače ale není třeba se bát, nabídka je obrovská a pestrá. A ač se při výběru prvního aparátu můžete v obsáhlé nabídce trochu ztrácet, každý muzikant si dříve či později vybere pro sebe to pravé.Tento článek by vám měl tuto volbu usnadnit.

Typy zesilovačů

Zesilovače dělíme podle způsobu výroby do několika kategorií, v různých cenových relacích. Každý typ má své výhody a nevýhody, které si postupně vysvětlíme.

Detail lampového zesilovače

Lampové zesilovače

Lampové zesilovače uslyšíte téměř na každé nahrávce, kde jsou elektrické kytary. Hlavní důvody, proč volí lampové zesilovače velká část kytaristů, jsou vysoká efektivita zesilovače a největší dynamický rozsah. Tyto aparáty jsou volbou číslo jedna všech profesionálů. Mají výbornou dynamickou odezvu a skvělý zvuk. Patří také k nejhlasitějším modelům vůbec. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, větší hmotnost a nutnost pravidelné výměny lamp, která je nákladnější. Lampy v zesilovači mají kromě omezené životnosti i náchylnost na teplotní změny.

Tranzistorové zesilovače

Tranzistorové zesilovače jsou nejběžnější zesilovače na trhu. Jejich zvukové vlastnosti se liší podle použité technologie. Levnější tranzistorové zesilovače jsou vhodné primárně pro začínající hráče nebo pro hráče s omezeným rozpočtem. Dražší zesilovače využívají obvody simulující lampový předzesilovač a mají vysokou efektivitu téměř ve všech výkonových úrovních, což neplatí vždy u všech lampových zesilovačů.

Hybridní zesilovače

Hybridní zesilovač kombinuje lampový předzesilovač a tranzistorový koncový zesilovač. Díky velkým pokrokům u tranzistorových zesilovačů se hybridní zesilovače již příliš nepoužívají.

Modelingový kytarový zesilovač

Modeligové zesilovače
Modelingové zesilovače začaly nabírat na popularitě v posledních dvou dekádách. Díky pokročilému softwaru dokáží tyto aparáty simulovat zvuky různých zesilovačů, což mnoho muzikantů vyhledává hlavně kvůli experimentům s kytarovým zvukem. Zatímco levné modelingové aparáty jsou vhodné pro hráče, kteří chtějí proniknout do světa různých zkreslení a modulačních efektů, dražší, a mnohem pokročilejší, aparáty dokáží v mnoha situacích nahradit pedalboard a zesilovač, a to jak ve studiu, tak i při živém hraní.

 

Kombo vs. kytarový stack

Kytarové kombo má v sobě zabudovaný reproduktor a zesilovač. Stack se skládá z hlavy (kytarového zesilovače) a kytarové bedny. Obě možnosti mají svá pozitiva i negativa.

Kytarové kombo při hře

Kombo

Komba jsou vhodná pro kytaristy, kteří potřebují šetřit místo a snadno cestovat z koncertu na koncert. Původně se vyráběla pouze komba. Až postupem času bylo potřeba většího výkonu a beden. Nyní je většina kombíček vyráběna na domácí cvičení, do studia a koncertování v menších prostorách. Firmy jako Marshall, Fender nebo Vox mají širokou nabídku ve všech cenových relacích.

Sestava kytarového zesilovače a reprobedny

Stack

Sestava hlavy s bednou se začala původně vyrábět kvůli potřebě větší hlasitosti na pódiích. Běžně se používá kombinace zesilovače s bednou o konfiguraci reproduktorů 4x12 (čtyři dvanáctipalcové reproduktory), která má pravděpodobně nejlepší, hutný zvuk. Nevýhodou je značná hmotnost, rozměry a s tím související náročnější transport. Nyní se běžně používají bedny menší (2x12 a 1x12), které jsou skladnější a lze je dobře využívat i na domácí hraní. Výhodou tohoto uspořádání je také to, že si sami můžete vybrat nejvhodnější bednu a reproduktory pro váš zesilovač.

 

Výkon zesilovače

Dalším významným faktorem výběru je výkon. Je důležité rozmyslet si, kde budete zesilovač používat. Volba výkonu zesilovače je závislá na několika faktorech. Na domácí hraní není potřeba 100 Wattů výkonu, zesilovač při nízké hlasitosti nevybudíte a nebude takto dobře hrát. Naopak, pokud si koupíte 15wattové kombo na hraní s kapelou, nebudete přes ostatní nástroje zřejmě slyšet.
 

Lampové zesilovače vyžadují k využití svého plného potenciálu určitou úroveň vybuzení, tudiž v prostředí jako je domácí studio, je někdy lampový zesilovač s nízkou wattáží lepší volba než výkonnější model. U výkonnějších zesilovačů budete muset využít výkonovou brzdu.
Při výběru aparátu na zkoušky a stage záleží na podmínkách a také stylu muziky. U kvalitnějších lampových zesilovačů je 20 Wattů ideální spodní hranice, u levnějších se jedná přibližně o 40 Wattů.
Tranzistorové/ Modelingové zesilovače mají různou efektivitu zesílení, proto u levnějších výrobců je pro zkušebnu nebo stage ideální zvolit minimálně 80wattový zesilovač, zatímco u kvalitnějších modelů často postačí i 60 Wattů.